Přírodno: Pěstování avokáda

Chtěla bych se s vámi podělit o můj tip jak si vypěstovat avokádo. Mám ráda, když se využije každý zbyteček ze surovin, každá pecička nebo jadérko z ovoce či zeleniny a díky tomu jsem se tak nějak stala vášnivým pěstitelem avokád a nejen těch.

Téma ohledně pěstování avokád je poslední dobou hodně rozšířené a existuje mnoho způsobů jak avokádo vypěstovat. Já jsem si ale našla svůj vlastní způsob, který mi přijde pro vypěstování nejúčinnější.

půl roku staré avokádo

Samozřejmě nezaručím úspěšnost u každé pecky, ale poté co jsem si udělala jakýsi „průzkum zúčastněného pozorování“ avokád, přijde mi tato metoda opravdu nejlepší.

RYCHLÉ INFO:

  • Já dávám šanci každé pecce a pokud do ní při otvírání avokáda omylem říznete nožem, neznamená to, že pecka nevyklíčí.
  • Pokud je pecka nahnědlá, dost často nemá šanci a shnije.

POSTUP:

  1. KROK

Ze začátku vezmu pecky, pořádně je omyju a ponořím je do vody. Několik dní vyměňuji peckám vodu (když jeden nebo dva dny zapomenete, nic se samozřejmě nestane, jen pozor aby se voda nezačla kazit).

2. KROK

Postupem času u pecek většinou popraská hnědá slupka, tu následně oloupu a zbyde mi světle hnědé jádro.

3. KROK

Jádro zasypu do hlíny, ale ne celé. Z hlíny by měla koukat ta špičatější část jádra. Plošší část by měla být zasypaná v hlíně.

zasazená pecka avokáda

4. KROK

Teď už jen čekat, čekat a čekat. Hlavní je, aby byla hlína stále vlhká.

klíček z pecky avokáda

Úspěch poznáte podle toho, že se pecka začne rozevírat na dvě části. Uvnitř můžete vidět klíček, který opravdu hodně rychle vykoukne z pecky. No a v tento moment už máte vyhráno. Stačí se o avokádové mimčo dostatečně starat a za chvilku budete mít doma krásnou rostlinu.

TIP NA KONEC:

Pokud se Vašemu avokádu nějak nedaří, má svěšené listy a ani zálivka už nepomáhá, je čas avokádo přesadit. Po vyklíčení roste opravdu hodně rychle, takže počítejte s celkem častým vyměňováním květináčů.

Dejte si pozor na přesazování. Může se stát, že nedopatřením přetrhnete hlavní kořen. Mě se to také stalo, avokádo tedy stále žije, ale myslím si, že pokud by byl kořen přetrhnut úplně u pecky, tak to rostlinka nezvládne.

dva měsíce staré avokádo

Doufám, že jsem vás nabudila na pěstitelskou atmosféru a zkusíte si své avokádo vypěstovat také. Je to opravdu rostlina, která je krásná a svým růstem vám dokáže zlepšit den.

XOXO

elptackova

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: