Akce a reakce: Designblok 2020

 

Letos jsem se po dlouhé době zúčastnila akce Designblok, která každým rokem představuje novinky ze světa designu, módy, módních doplňků, ale také gastronomie. Letos se akce konala ve smíchovském klášteře Gabriel Loci.

Patro -1 až 1 bylo určené pro superstudio (expozice firem, obchodů a výrobců) a openstudio (expozice designérů, škol, studií) se nacházelo v patře 2 a 3. Kvůli coronavirové pandemii se musela celá výstava rozdělit na dva sektory, které rozdělovaly budovu na půl. Zároveň se mohli návštěvníci projít po zahradě, kde se mohli občerstvit například mexickými churos nebo Faency fries.

SEKTOR A

Návštěvu jsme s mojí dvorní fotografkou začaly v sektoru A, kde bylo podstatně víc expozic. Z počátku jsme se hodně špatně orientovaly, ale po půl hodince, co jsme konečně našly plánek celé budovy, jsme věděly kudy kam. Nicméně si i tak myslím, že jsme pár expozic přehlédly.

NIC NOVÝHO

V jednoduchosti je krása a tím nás přesvědčila expozice Nic Novýho. Toto studio bylo založeno v roce 2020.  Na webu umělkyní se dozvíte, že vlastně nepřináší nic nového. Trochu mi jejich koncept připomíná Duchampův ready made. Umělkyně využívají porcelán, na kterém vyjadřují své názory a postoje.

Svůj postoj dokázaly na porcelánové váze, která byla vystavená ve vedlejší místnosti. Tato váza obsahovala úryvky textů českých raperů. 

BTW: Všimli jste si toho vtípku: „Nic nového, Něco nového?“  Podle mě je to geniální.

NAHAKU

Super nápad na reusable produkty. Studio Nahaku ve své expozici ukazuje, jak využívá skleněná okénka z praček a vyrábí z nich nástěnná světla. Expozice byla podle mě nápaditá a vtipná. Uprostřed tmavé místnosti stála pračka, ke které když jste se přiblížili, začala prát a svítit. Ze začátku mě to dost vylekalo, ale následně mě to opravdu hodně pobavilo. Hezky vyvedený prank, díky kterému si firmu opravdu zapamatujete.

Zároveň mi došlo, že jejich produkty mám na svém wishlistu už opravdu dlouho. Jejich květináče vyrobené z hasicích přístrojů jsou designově jednoduché, nápadité a prostě TOP.

BODY MOODY

Super nápadem, který potěší každou ženu a dívku, je bodýčko, které je vyhřívané v oblasti podbřišku a spodní části zad. Bodýčko má na boku všitou kapsu, kam můžete schovat baterku pro vyhřívání. Je to věc, která pomůže nejedné ženě od bolestí a křečí v břiše. 

 

SEKTOR B

V sektoru B jsme asi nejdelší dobu strávili v designerii. Tento prostor disponoval spoustou pokojovek a bílých štaflí z nichž byly vytvořeny lavičky a houpačky. Odpočinková zóna vytvořená z tak obyčejného předmětu jako jsou štafle byla podle mého highlightem sektoru B. Navíc mi dodávala pocit, že je celý svět ještě v pořádku a máme se hodit do klidu, relaxovat, houpat se na houpačkách a nic neřešit.

Houpačky jsme samozřejmě vyzkoušely a až na malé fauxpas, kdy jsem spadla z houpačky dolů, to byla celkem zábava.

V designerii byl také fotokoutek od Smyboxu, kde jsme s holkama zvěčnily naší velmi dobrou náladu.

TOM DIXON PROLICHT

V sektoru B mě asi nejvíc zaujala expozice ledkových světel. Podlaha místnosti byla pokryta opadanými listy a tak celá expozice nezapůsobila pouze na zrakový smysl, ale také na čich. Zároveň expozice navodila příjemnou atmosféru podzimu a hlavně tepla domova. 

MONUMENT OFFICE

Zajímavá expozice, která se skládala ze tmy a bílého provázku, který ve tmě svítil. Tímto provázkem byly obtaženy schody a stěny místnosti. Když jsme vyšly po schodech nahoru, nečekalo tam na nás nic, jen tma a modře svítící tlačítko.

Upřímně do teď nevím, co to tlačítko mělo za úkol. Mačkala jsme na něj několikrát, vždy to cvaklo a nic. S holkama jsme tedy usoudily, že by to mohla být noční kamera a „udělaly“ jsme pár fotek.

Snad jsme neudělaly nějaký problém a pokud ano, tak se Monument Officu opravdu velice omlouváme.

EXTERIÉR

No a to bych to nebyla já, abych si nedala něco dobrého k jídlu. Tentokrát to vyhrála mexická kuchyně a moje dlouho vyhledávané churros. S hořkou čokoládou to byla opravdu delikatesa.

 

 

Závěrem chci říct, že jsem si letošní Designblok opravdu užila. Překvapilo mě, kolik firem začíná pracovat s pojmy reusable a udržitelnost. Nápaditost expozicí mě nechávala neustále v úžasu, obdivuji práci a přístup každého vystavujícího, protože v této době si myslím, že je opravdu těžké pracovat v tomto odvětví a být neustále pozitivní.

Chtěla bych samozřejmě podotknout, že místa, která jsem zde uvedla jsou ta, co mě osobně nejvíce zaujala (těch míst bylo samozřejmě mnohem víc).

No a jeden tip pro příště: Pokud bude Designblok 2021 rozdělen opět do dvou sektorů, nedávejte si oba dva sektory v jeden den. Je to opravdu časově velmi náročné a každý vystavující si přeci zaslouží plnou pozornost, pro své produkty.

 

 

XOXO

elptackova

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: