Přírodno: Rostlinky, které zvládne i začátečník!

Často se stává, že nejsme doma a nemůžeme se věnovat našim bytovým „zelenáčům“. Existují ale rostlinky, které jsou takřka nesmrtelné a potřebují od nás jen malou pomoc.

RÝMOVNÍK

Rýmovník je typický svou nápaditou vůní, která se začne šířit po doteku lístků. Jak můžeme vytušit z názvu, jedná se o léčivou rostlinku. Stačí vzít pár lístků, zalít je horkou vodou a nechat chvilku vylouhovat. Vznikne z toho rýmovníkový čaj, který je logicky dobrý na rýmu. Také si můžete udělat rýmovníkový sirup. Dokonce jsem někde četla, že rýmovník svou přítomností v bytě zlepšuje vzduch pro dýchání.

Rýmovník se dá i jednoduše rozmnožit. Stačí ustřihnout větvičky a ponořit je do vody. Za pár dní z větviček vyrostou kořínky a rostlinka je připravena k zasazení.

Pokud se rýmovníku nedaří, poznáte to tak, že mu buď ztmavnou listy, nebo bude celý zplihlý.
U tmavých listů je dobré, když je odstřihnete. Zachráníte tak zbytek zelené rostlinky. A pokud rostlina nevypadá úplně „fresh“, stačí ji pouze zalít.

MIGRÉNOVNÍK

Toto je rostlinka, která je, jak už název napovídá, dobrá na migrénu. Při migréně se mají lístky přikládat ke spánkům. Já s těmito léčivými účinky zatím zkušenost nemám, ale věřím v přírodu, a tak věřím i v sílu migrénovníku.

Tato bylinka má podobné vlastnosti jako rýmovník. Nikde jsem ale nenašla informace o tom, že by se mohly listy migrénovníku konzumovat, proto se tomu raději vyvarujte.

KALANCHOE

Kalanchoe je známá pro své velké množství malinkých kvítků, které mohou mít různé barvy. Je to květina, která se nachází snad v každém květinářství. Pokud kalanchoi nenapadnou škůdci, je prakticky nezničitelná.

Pokud ji chcete namnožit, dá se jednoduše řízkovat. Stačí najít větvičky, u kterých jsou vzdušné kořínky, na pár dní dát větvičky do vody a pak už jen zasadit.

VÁNOČNÍ KAKTUS

Rostlinka, která je krásná sama o sobě. Když se o ni dobře staráte, odmění vás během zimního období svými nádhernými květy. Nemusí se zalévat každý den a přežije snad v každém prostředí.

MÁTA

Máta je bylinka, která nikdy neurazí. Roste rychle, má spoustu příchutí a v kuchyni najde vždy využití. Co víc k této rostlince dodat?

Doufám, že jsem vás inspirovala k pořízení nějakých zelených nájemníků do vašeho bytu a že vám rostlinky budou dělat stejně velkou radost jako mně.

XOXO

elptackova

2 thoughts on “Přírodno: Rostlinky, které zvládne i začátečník!

    1. Kalanchoe je spíš květina než klasická zelená pokojovka, ale vydrží fakt skoro všechno 😁 a rýmovník je základ 😂 ten už by se skoro dal považovat za plevel 😂

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: