Přírodno: Moje tipy na záchranu avokáda

Ano, ano, nejsem sice botanik, ale nějakou praxi se svýma zelenáčema už přeci jen mám. Jelikož mám doma pokojovkovou oázu a snažím se vypěstovat ze všeho něco, mám nasbíraných pár tipů na záchranu pokojovek, v tomto případě hlavně avokáda.

Všimla jsem si totiž, že je spousta článku o tom, jak avokádo vypěstovat, ale málokde se píše, jak tuto rostlinku zachránit, když se jí nedaří. A zrovna avokádu se celkem často nedaří.

Důležité je jednat včas.

Už jen vypěstovat avokádo dá celkem práci a rozhodně nechceme, aby nám tato rostlinka po tak dlouhém procesu starání zemřela.

Tady mám pár svých tipů.

Přesazování

Pokud se avokádo chytne v zemině, začne růst jak blázen a proto je potřeba ho často přesazovat. Hlídejte si, aby vám hlavní kořen neprolezl skrz květináč. Poté hrozí, že při přesazování hlavní kořen omylem přetrhnete a to může pro rostlinku znamenat konečnou.

Já jako zeminu používám klasickou hlínu nahrabanou z krtin. Substrát z květinářství moc nepoužívám, protože mi přijde, že to nemá s klasickou hlínou nic společného.

Hnojení

Co se hnojiva týče, nepoužívám nic kupovaného. Jelikož jsem častý poživatel kávy, používám k hnojení vysušenou kávovou sedlinu. Zatím si ani jedna pokojovka nestěžovala, takže logr mohu jedině doporučit. Zároveň je toto hnojení ekologické.

V budoucnu mám také v plánu pořídit si vermikompostér a dělat si žížalí čaj.

Údržba rostlinky

Na avokádu jednoduše poznáte, co mu chybí.

Pokud má splihlé listy, zalijte ho.

Pokud listy začnou hnědnout, přidejte hnojivo nebo rostlinku přesaďte.

Pokud má rostlinka listy celé hnědé a stonek je stále živý (zelený a pružný), ostřihejte listy a po pár dnech by se avokádo mělo začít znovu větvit (viz náhledový obrázek).

Doufám, že vám mé rady pomohou a budete mít doma krásnou avokádovou floru.

XOXO

elptackova

6 thoughts on “Přírodno: Moje tipy na záchranu avokáda

 1. Skvělé tipy! Nedávno jsem se pustila do pěstování avokáda, takže se tyto tipy mohou hodit, děkuji 🙏🏻☺️

  Like

  1. 😂😂 Kaktusy úplně vychytané nemám. Ale obecně platí je moc nezalévat a dávat na sluníčko. A hlavně vodu nalévat do květináče a ne přímo ke kaktusu/sukulentu. Vždycky, když jsem někomu moje sukulenty svěřila, všechny se úplně roztekly přemokřením 😂😂😂

   Like

 2. Zdravím, předevčírem jsem musel přesadit své avokado, které si pěstuji už přes dva roky, jelikož hlína byla celá prolezlá plísní. Bohužel ale listy začaly být splihlé a dneska už hnědnou, je možné ho ještě nějak zachránit? Nechtěl bych o něj přijít 😞

  Like

  1. Zdravím, zkusila bych zalít, nebo trochu prohnojit hlínu. Mohlo by to pomoct 😊 a když už mi hnědnou listy, tak je odštípnu.
   Snad se avokádu bude dařit, byla by škoda o něj přijít 🙈

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: